Astigmatismus

Astigmatismus je refrakční vada a projevuje se různými způsoby. Může jít o zkreslený nebo zamlžený pohled při dívání do dálky i na blízku. Známky slabého astigmatismu se objeví, i když je váš obraz ostrý, a to bolestí hlavy nebo očí.  

Vznik a vývoj astigmatismu

V přední části oka je rohovka, přes kterou prochází světelné paprsky do oka. U zdravého oka má rohovka hladký povrch a pravidelný tvar. U astigmatického oka je povrch rohovky zakřivený v jedné rovině více než v druhé. Světelné paprsky procházející místem s větším zakřivením se lomí jinak, než ty procházející místem s menším zakřivením, a nemohou se tak spojit na sítnici v jednom místě.

Astigmatismus je velmi častý, ve většině případů jde o vadu vrozenou, která zůstává neměnná téměř celý život. Často se vyskytuje spolu s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.

Diagnostika astigmatismu

Říká se, že téměř každý má určitý stupeň astigmatismu, přičemž jeho hodnoty nejsou tak vysoké, aby způsobovaly vážnější potíže.

Současný životní styl ovlivněný digitálními technologiemi ale vede k tomu, že i nízké hodnoty astigmatismu bývají často na obtíž. Naše oči jsou denně vystavovány neobvyklé námaze a jejich případná únava nebo bolest se projevuje častěji. Stejně tak se významně posunuly možnosti diagnostiky zrakových vad a objevení astigmatismu je výrazně jednodušší.

Korekce astigmatismu

Astigmatismus se koriguje pomocí tzv. torické čočky. Ta lomí světelné paprsky jinak ve vertikální a jinak v horizontální ose. Tím vyrovnává nerovnoměrnost na rohovce. Pro zápis astigmatismu se používají parametry zvané cylindr a osa, dioptrický zápis může vypadat takto: +3,00 -1,00 90 (cylindr má hodnotu -1,00 a osa má 90 stupňů). Cylindr může být zaznamenaný s mínusovým i plusovým znaménkem.

Ke korekci mohou být použity jak dioptrické brýle, tak kontaktní čočky. U astigmatismu obecně platí, že brýle by se měly nosit pravidelně.

Nevíte si rady? Napište nám

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.