Presbyopie
Presbyopie ve skutečnosti není oční vada, ale je výsledkem přirozeného fyziologického stárnutí oka a oční čočky. Začíná se projevovat potížemi při čtení drobnějšího textu, obtížnějším zaostřením na blízko za nevhodných světelných podmínek a tendencí dávat si text dále od očí.
Vznik a vývoj presbyopie
Při jakékoliv činnosti na blízku naše oči tzv. akomodují. Čočka v oku změní svou optickou mohutnost a tím zaostříme na blízku. S věkem ovšem čočka ztrácí svou elasticitu a s ní ruku v ruce klesá schopnost oka zaostřit.
Vznik presbyopie je závislý především na věku, ale ovlivňuje jej i případná refrakční vada. U člověka, který nikdy nenosil brýle, se objevuje okolo 45 let. U dalekozrakého člověka přichází obvykle dříve, u krátkozrakého člověka se může naopak objevit až později, a v některých případech dokonce nikdy.
Diagnostika a korekce presbyopie
Jak již bylo řečeno, prvotními příznaky presbyopie jsou tendence dávat si čtený text dál a vyhledávat lepší světelné podmínky pro čtení.
Presbyopie se koriguje spojnou (plusovou) čočkou. Při vyšetření se vždy nejdříve stanoví správná korekce do dálky a poté následuje korekce pro vidění na blízku. Nepotřebuje-li člověk žádné dioptrie do dálky, pak budou mít jeho brýle na čtení plusovou hodnotu. Stejně tak u člověka, který je dalekozraký, ale hodnota bude vyšší, než u jeho klasických brýlí do dálky. Je-li člověk krátkozraký, mohou mít jeho brýle na čtení jak plusovou, tak mínusovou hodnotu. Pokud má diagnostikován i astigmatismus, pak jsou jeho hodnoty zohledněny i v brýlích na blízku.
Nevíte si rady? Napište nám