3 důvody, proč byste si neměli mnout oči

Problém může vzniknout snadněji, než si myslíte

Mnutí očí: Je to něco, co občas všichni bezmyšlenkovitě děláme – jednou nebo několikrát denně. Ale ať už jsou oči jakkoliv unavené, svědí nebo jsou podrážděné, řekneme si 3 důvody, proč byste měli být opatrní při mnutí či tření očí.

1. Můžete si způsobit poškození rohovky

Jak? To je jednoduché. Při tření očí se můžete lehce škrábnout nehtem či záděrem na kůži rukou a způsobit si tak na rohovce oděrku. Většinou se malé oděrky rohovky zahojí do několika dní, avšak oděrka může způsobit opakované dráždění.

V takovém případě oči dostatečně zvlhčujte očními kapkami. Můžete se totiž dostat do začarovaného kruhu, což může způsobit další nepříjemnosti, jak si povíme níže.

2. Zanesení cizího tělesa

Nepříjemnosti vám může přivodit zatoulaná řasa nebo jiný předmět, který se nedopatřením při promnutí rukou zanesl pod oční víčko a každým dalším mrknutím se posunul o kousek dále. V takovém případě se snažte cizí objekt opatrně vyjmout čistým kapesníkem či prstem.

Obzvláště opatrní buďte v případě zanesení ostrého předmětu do oka. Ve všech případech  se vyvarujte dalšímu mnutí očí. Riskujete tím rovněž zadření cizího tělesa hlouběji do rohovky nebo přenos bakterií z rukou na pokožku obličeje a do oka. Pokud se vyskytnou jakékoliv pochybnosti či komplikace, nechte odstranění na odborníkovi.

3. Podráždění může způsobovat jiná příčina

Častou příčinou svědění je způsobeno syndromem suchého oka. Pokud oko produkuje málo slzné tekutiny, slzný film může být poškozený. Rohovka přestává být chráněna a podléhá dráždivým vlivům a látkám přítomných v okolním prostředí.

Původcem podráždění může být také alergie, ať už na zvířecí srst, pyly, roztoče nebo třeba senná rýma. Alergie jsou běžně doprovázeny dalšími typickými příznaky, jako jsou např. vyrážka, rýma nebo pálení v krku.

Pokud dojde k podráždění očí kvůli bakteriální nebo virové infekci, očí svědí a pálí. Tyto infekce obvykle postihují jedno oko, mohou se ale rozšířit do obou očí.

Důvodem však mohou být i vážnější nemoci jako keratakonus nebo downův syndrom, kdy kvůli nadměrnému tření očí již od dětství dochází ke snížení síly rohovky.

Doporučení

Pokuste se vyvarovat pokušení třít si oči, abyste se zbavili svědění. Doporučuji najít příčinu svědění a o oči důsledně pečovat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Chcete poradit, kde ve vašem okolí naleznete dobrou oční optiku?

    Napište nám odkud jste, a my vám rádi doporučíme skvělou oční optiku ve vašem okolí.

    Stisknutím tlačítka "odeslat dotaz", souhlasíte s tím, že vám pošleme kontaktní informace na skvělou oční optiku ve vašem okolí a že vám můžeme jednou za čas poslat emailový newsletter, třeba o tom, že na našem webu běží zajímavá soutěž. Pokud už nebudete chtít email newslettery dále dostávat, tak se kdykoli můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé zprávě. Vaše údaje bude spravovat firma Natalie Lens s.r.o., která se řídí těmito zásadami zpracování osobních údajů
  • Rubriky