3 největší mýty o brýlích

Mýtus první

Mým nejoblíbenějším, a rozhodně nejčastějším, mýtem je tvrzení, že POČÍTAČ KAZÍ ZRAK. Počítač zrak nekazí, jen je jeho používání pro naše oči velmi namáhavé. A mohou se tak projevit i takové oční vady, které by při práci v lese ten samý člověk nikdy nepociťoval.

Oční vady, jakými jsou krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, jsou ve většině případů vrozené a souvisejí s vývojem oka od útlého dětství až po ranou dospělost.

Pro naše oči je nejpřirozenější pohled do dálky. Jedním z problémů všech digitálních technologií je to, že jsou používány ve vzdálenosti, kdy naše oči nerelaxují, ale jsou vystaveny velkému tlaku a námaze. Dlouhodobé soustředěné dívání se na střední nebo blízkou vzdálenost představuje pro naše oční svaly intenzivní zátěž, po které jsou unavené a bolavé. Čím častěji jsou naše oči takovému tlaku vystaveny, tím více se kumuluje jejich únava. A najednou máte pocit, že vidíte hůř. Někdy máte problém i se zaostřením do dálky, často vás oči bolí, a jste prostě unavení.

Navštívíte očního lékaře nebo optometristu, který vám vyšetřením zjistí drobnou dioptrickou korekci a zcela správně doporučí nosit brýle. Věřte, že tohle by se vám v lese stát nemohlo. I s vaší drobnou dioptrickou korekcí by vás vaše oči neboleli, odpočinuté oči mají schopnost drobné oční vady dotahovat. A tak vzniká mýtus.

Mýtus druhý

Dalším častým, a úzce souvisejícím s předchozím mýtem, je mýtus o tom, že NOŠENÍ BRÝLÍ ZHORŠUJE ZRAK. Tím, že brýle nenosíte, oči netrénujete, ale unavujete. O tom, zda-li se bude vaše oční vada zhoršovat nerozhodují brýle, ale vaše vrozené predispozice. Každý dobrý oční lékař nebo optometrista vám předepisuje takové brýle, které jsou pro vás v daný moment nejideálnější pro to, aby se vaše oči cítily v pohodě.

Mýtus třetí

Zajímavým tématem jsou také BRÝLE Z DROGÉRIE. Ty přece STAČÍ. Takzvané hotové brýle jsou skvělá věc, pokud třeba ztratíte brýle, a potřebujete okamžité krátkodobé řešení. Ale rozhodně nejsou určeny k běžnému používání. Málokdo z nás má stejné dioptrie na obou očích, málokdo z nás nemá určitou míru astigmatismu. Brýle z oční optiky jsou individuální zakázkou zhotovenou přesně na míru pro vás. Nezohledňují jen vaše dioptrie, ale také to, jak daleko máte vaše oči od sebe a v jaké výšce jsou vůči vybrané obrubě. Údaje nezbytné pro to, aby se vám koukalo co nejlépe a nejpohodlněji. Žádné hotové brýle nedokážou zohlednit vaše zcela jedinečné parametry. Nevhodné dioptrie a nevhodná centrace brýlových skel vašim očím v žádném případě neulevují, ale ještě jim stěžují jejich práci.

A existují mnohé další mýty, ale na ty se podíváme zase jindy. Teď zavřete počítač a nechte své oči odpočívat. Každý den pro vás dělají maximum, a tak si zaslouží trochu té péče. Co myslíte?

Naty

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.