Jak tenká budou moje skla v brýlích…?

Ono koupit si brýle vypadá na první pohled možná docela jednoduše, ale věřte, že na vás číhá několik záludností, o kterých je minimálně dobré vědět. Už samotný výběr obrub vám může slušně zamotat hlavu, a sil na výběr brýlových čoček už pak zbývá po málu. Nemluvě o plánovaném rozpočtu, ze kterého ty skvělé RayBan, které prostě musíte mít :-), už odčerpaly velkou část, a tak na brýlové čočky toho moc nezbývá. A přitom jestli něco může naprosto zazdít ty COOL brýle, co jste si vybrali, pak jsou to brýlové čočky.

Většina lidí nosících brýle v současné době volí brýlové čočky, alias skla, plastová pro jejich lehkou váhu a odolnost proti rozbití. A už ji tady máme, první záludnost 🙂 – přes jejich neoddiskutovatelné výhody je tady jejich tloušťka, která je s rostoucími dioptriemi opravdu nezanedbatelná a je také na první pohled viditelná, a tak má vliv nejen na výsledný vzhled vašich brýlí, ale také na vaši spokojenost s viděním. Proto máte-li dvě a více dioptrií (bez ohledu na to, zda-li + nebo -) prosím zpozorněte, protože tenhle článek je přímo pro vás.

Plastové brýlové čočky se vyrábějí v pěti různých ztenčeních. Odborně se míra ztenčení nazývá indexem lomu a platí jednoduché pravidlo, že čím vyšší je index lomu, tím větší je ztenčení dané brýlové čočky. Základní index lomu má hodnotu 1,5 a jde o zcela neztenčenou brýlovou čočku – ideální pro lidi s méně než dvěma dioptriemi. Nejvyšší index lomu má hodnotu 1,74 a je cca o 30% tenčí než index 1,5. Pro jednodušší orientaci se můžete podívat na obrázek níže, kde na ose x jsou uvedeny dioptrie a ose y index lomu. Je třeba upozornit, že jde pouze o doporučení, při výběru je třeba zohlednit mnoho dalšího, jako například typ vybrané obruby nebo případnou cylindrickou hodnotu a její osu, s čímž by vám v každé dobré oční optice měl pomoci odborník. Ale pro základní orientaci je tento obrázek dostačující.

Index lomu vs. dioptrie

Jak již bylo řečeno, existuje pět indexů lomu a zde se můžete podívat na rozdíly mezi nimi. U minusových dioptrií se sleduje okrajová tloušťka, neboť sklo je nejtenčí ve středu a k okraji získává na síle. U plusových dioptrií se naopak sleduje středová tloušťka, neboť ty jsou opakem minusových skel s tenkými okraji a silným středem. Obecně lze říci, že:

INDEX 1,56 je o 10% tenčí než index 1,5

INDEX 1,60 je o 15% tenčí než index 1,5

INDEX 1,67 je o 20% tenčí než index 1,5

INDEX 1,74 je o 30% tenčí než index 1,5

a že čím máte vyšší dioptrie, tím rozhodnutí o ztenčení hraje větší roli v celkovém výsledném vzhledu vašich brýlí.

A abyste si dokázali představit, o čem je tady řeč, jedna malá ukázka na závěr:

IMG_2338_Fotor_Collage textIMG_2338_Fotor_Collage Honzík text

Přeji vám šťastnou ruku…hlavně při výběru očního optika, u kterého si necháte brýle zhotovit…zkušenosti, odbornost a dobré úmysly jsou v tomto případě k nezaplacení!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.