Multifokální brýle – radost nebo starost?

O multifokálních (také nazývaných progresivních) brýlích toho bylo napsáno již hodně. I na našem blogu si můžete přečíst starší článek Nebojte se multifokálních brýlí!, kde nejen vysvětlujeme, jak tato skvělá věc funguje, ale co vy můžete udělat proto, abyste si na tento typ brýlí rychleji a snáze zvykli.

Pojďme se ale dnes podívat na to, jaká práce se za těmito, mnoha nepravdivými mýty opředenými, brýlemi skrývá.

Vytvoření multifokálních brýlí je velmi složitý technický akt, který se skládá z řetězce akcí, z nichž každá může být zdrojem nepřesnosti. Čím více praxe, znalostí a zkušeností oční optik má, tím vyšší je pravděpodobnost vaší spokojenosti.

Bez správné dioptrické korekce to nejde

Výchozím bodem, který ovlivní vaši následnou spokojenost, je perfektní stanovení dioptrií. Nikdy se nenechávejte vytvořit multifokální brýle podle vašich starých brýlí! I pouhých 0,25 rozdílu v dioptriích může způsobit to, že vaše nové multifokální brýle budou starost, a ne radost. Ideální je nechat si změřit dioptrie v oční optice, kde si necháte dělat své nové brýle. Optik bude mít pod kontrolou celý proces, a vy budete mít jistotu, že případná reklamace bude mít mnohem hladší průběh.

Multifokální brýle musí „sedět“

Na správné fungování multifokálních brýlí má neméně podstatný vliv jejich centrace. Co to znamená? Každá progresivní čočka má po dodání od výrobce vyznačen tak zvaný centrační kříž. Ten musí být po zábrusu do obruby umístěn přímo před zornicí nositele. Pokud tomu tak není, dochází ke zkreslení nebo deformaci obrazu, a vizuální komfort uživatele je výrazně narušen.

Umístění centračního kříže definuje oční optik pomocí dvou údajů: vzdálenost středu zornic od sebe (PD) a vzdálenost středu zornic od spodního okraje obruby (výška). Změřit je může buď digitálně – pomocí centrační věže nebo tabletu – nebo manuálně – zakreslením křížků na fólie vybrané obruby.

Správné stanovení těchto dvou hodnot vyžaduje cvik a praxi a je nezbytné pro správné fungování tohoto typu brýlí. Pokud můžete, vyvarujte se objednání multifokálních brýlí na internetu!

Pro maximalizaci vašeho vizuálního zážitku je možné dioptrickou korekci a centrační údaje doplnit ještě o další údaje. Jsou jimi např. inklinace a prohnutí obruby nebo její vzdálenost od oka. Každý z těchto dalších údajů, zohledněný při výrobě, zvyšuje pravděpodobnost, že z vašich nových brýlí budete prostě nadšeni.

Potřeby má každý úplně jiné

Kromě dvou výše zmíněných podmínek pro vaši spokojenost s multifokálními brýlemi je při jejich výběru možné i zohlednit vaše individuální potřeby. Vaše povolání, způsob trávení volného času, intenzita řízení automobilu, životní styl, to vše by měl oční optik o vás vědět, než vám doporučí určitý typ progresivní čočky. Jeho odborné znalosti a léta praxe budiž vám zárukou vaší spokojenosti.

Dobrý oční optik je základ

V únoru 2018 byla uveřejněna Studie spokojenosti nositelů progresivních čoček. Z ní vyplývá několik zajímavých údajů:

 • 84% nositelů vyjádřilo svou spokojenost s multifokálními čočkami
 • pouze 19% z nespokojených uživatelů se vrátilo do oční optiky, aby svůj problém vyřešilo
 • více než třetina případů nespokojenosti byla způsobena nevhodnou dioptrickou korekcí do dálky a/nebo na blízko, další třetina zahrnovala případy nepřesné centrace, a poslední třetina zahrnovala výrobní vady, problémy s hmotností a estetikou
 • při návratu do oční optiky v důsledku nespokojenosti bylo následně uspokojivě vyřešeno 100% případů
 • z těch, kteří se vrátili do oční optiky, bylo 80% zkušených nositelů

Jak bylo napsáno na začátku, vytvoření multifokálních brýlí je složitý řetězec aktivit, které vyžadují zkušenost, odbornost a praxi. Je také zřejmé, že i oční optik/optometrista je jen člověk, který může udělat chybu.

Proto je tak nesmírně důležité dobře si vybrat oční optiku, kde si multifokální brýle necháte zhotovit. Nejen abyste co nejvíce eliminovali možnost udělání chyby, ale abyste i v případě nespokojenosti dostali úplný servis, na který máte právo, a který povede k tomu, že nakonec vše dobře dopadne.

Závěr

Je-li vám kolem 45 let a více, a vidíte hůř na blízko, popřemýšlejte o možnosti pořízení multifokálních brýlí. Jsou-li dobře zhotoveny, málokdo své volby lituje. Zvažte však, kde si takové brýle necháte udělat. Není podstatné, jakou slevu dostanete, podstatné je, zda-li za pultem stojí odborník. Není podstatný jen servis před prodejem, ten bývá všude skvělý, podstatný je i servis po prodeji. A hlavně, máte-li už své multifokální brýle a není to ono, nedávejte je do šuplíku, ale vraťte se do oční optiky. Protože to, že jste od sousedky slyšeli, že na multifokály si nikdo nezvykne, není zas až tak pravda.

Tak ať se vám z vašich „nových očí“ hlava nezatočí!

P.S.: Jsme tady pro vás, a pokud právě třeba teď řešíte nějaký problém s multifokálními brýlemi, neváhejte se na nás obrátit. Rádi se vám pokusíme pomoci.

Zdroj: www.pointsdevue.com | Study on the satisfaction of people who wear progressive lenses, conducted in optical stores | autoři Thierry Bonnin & Vincent Torrilhon

Komentáře
 1. Badová napsal:

  Dobrý den, ovlivňuje vertikální umístění centračního kříže vidění na dálku? Tedy jestliže je umístěn níž, pak je větší část multifokální brýlové čočky s dioptriemi na dálku? A ještě prosím Vás, zmenšují se dioptrie postupně už úplně od vršku nebo jsou v horní části stabilní a mění se až v progresivním kanále? Moc děkuji.

  • Naty napsal:

   Dobrý den, nižší vertikální umístění centračního kříže ovlivňuje zejména vidění na střední a blízkou vzdálenost. Může ovlivňovat i vidění na dálku, ale muselo by jít již o výrazný posun, v horní části progresivní čočky by dioptrie měly být více méně stabilní, a to až do 1 cm od centračního kříže směrem nahoru. Můžou tam být drobné dioptrické odchylky. Tím odpovídám i na další otázku, dioptrie se mění až v průběhu progresivního kanálu. Doufám, že je moje odpověď dostačující a přeju Vám krásné svátky a hodně zdraví do roku následujícího. Natálie

 2. Libor napsal:

  Dobrý den, navážu na dotaz od paní Badové výše: Mám nově multifokální brýle a když stojím zcela přirozeně vzpřímeně a dívám se do dálky, tak mám vidění rozmazané. Abych viděl ostře, musím mírně sklopit hlavu a zvednout oči, což mi přijde hodně nekomfortní. Vychází mi z toho, že při přirozené poloze hlavy a dívání se do dálky už se dívám přes progresivní část čočky, což je podle mého špatně. V optice mi řekli, že to takto funguje a že si na to musím zvyknout a naklápět hlavu podle potřeby. Každý má asi přirozené držení hlavy jiné, ale předpokládám, že i toto by mělo být součástí měření a umístění vertikálního centrování. Nebo se pletu? Přijde mi hodně nepřirozené chodit po světě s (byť jen mírně) předkloněnou hlavou. Bolí z toho za krkem. Moc děkuji za odpověď

  • Naty napsal:

   Dobrý den, Libore, děkuji za váš dotaz. Pokud máte nasazené multifokální brýle, stojíte zcela přirozeně a při pohledu do dálky máte rozmazané vidění, pak jisto jistě není něco správně. Jsou dvě varianty, buď je to výšková centrace, přesně jak píšete, která by v tomto případě měla být příliš vysoko. Nebo to může být nesprávná dioptrická korekce. I když ve vašem případě do vypadá na variantu první. Doporučuji Vám zajít si do jiné oční optiky, a poprosit je o naznačení středu vašich očí na skla, a následnou kontrolu této centrace s centrací vsazených multifokálních skel. Pokud se budou tyto dvě měření rozcházet, pak máte plné právo na výměnu skel, protože za správnou centraci je zodpovědný oční optik, který jí provádí. Pokud byste chtěl poradit s tím, na kterou oční optiku se můžete obrátit, prosím napište mi na info@zdraviprooci.cz, a pokud budu vědět, ráda Vám nějakou ve vašem okolí poradím.
   Krásný den a doufám, že se vše vyřeší a vy budete ze svých multifokálních brýlí nadšený! Natálie

 3. Jiří napsal:

  Dobrý den,

  mám nové multifokální brýle, ještě jsem nikdy žádné neměl, vlastně jsem neměl žádné brýle a chápu, že si musím na brýle nějaký čas zvykat, ale přesto bych se chtěl zeptat zda je normální, že při byť minimálním pohybu hlavy do stran se mi obraz deformuje a že ostře vidím pouze velmi úzkým svislým pruhem procházejícím přes včechny tři zóny (dálka, střed, blízko), tzn. pokud se např. dívám do dálky přímo před sebe, tak vidím ostře, ale pokud se podívám na něco třeba jen o kousíček vedle a neotočím hlavu, tak je to již rozmazané ? Prostě jakoby fungoval jen úzký střed čočky, ale 40% na každé straně čočky již ne. Stěžoval jsem si na to již v optice a v podstatě mi bylo řečeno, že se nemohu dívat na věci okolo jen pohybem očí, ale musím otáčet celou hlavu, ale nějak se mi to nezdá a hlavně je to děsně otravné. Např. při práci na počítači vidím s brýlemi v podstatě hůře než bez nich. O tom, že mám třeba rozmazané schody, nejhorší je to když jdu ze schodů dolů, ani nemluvě. Vlastně s brýlemi nevidím ostře těsně před nebo na nohy, protože neexistuje způsob jak bych sklonil hlavu abych nekoukal přes spodní část čočky, která je na blízko. To je ale asi neřešitelný problém aniž bych brýle sundal.

  Předem děkuji za odpověď.

  • Naty napsal:

   Dobrý den, pane Jiří, děkuji za váš dotaz. Určitě máte pravdu v tom, že pokud jste nikdy žádné brýle nenosil, a jako první brýle máte rovnou multifokální, pak průběh návyku i doba návyku mohou být náročnější a delší. Nicméně problém, který popisujete, nemusí s návykem/nezvykem souviset. Je zde několik bodů, které je potřeba zkontrolovat: vaše dioptrická korekce, centrace brýlí a typ multifokálních čoček. Buď můžete zajít do optiky, kde jste si brýle pořizoval a požádat je o kontrolu. Nebo si zajděte do jiné oční optiky (pokud budete chtít poradit, stačí mi napsat na info@zdraviprooci.cz odkud jste), popište jim svůj problém a požádejte je o novou korekci a kontrolu správnosti centrace vašich současných brýlí. Pokud toto bude v pořádku, pak je možné, že bude vada přímo v brýlových čočkách, a vy můžete požádat o jejich reklamaci. Nebo může jít o nižší řadu multifokálních čoček, a ve vašem případě by byla lepší řada vyšší. Na šíři koridoru má totiž mimo jiné vliv adice (což je rozdíl mezi dioptriemi na dálku a na blízko), čím vyšší je, tím užší je koridor. Proto je dobré u vyšších adicí investovat do multifokálních brýlí, které patří mezi ty nejlepší.
   Důležité je ale říct, že ač jsou multifokální skla skvělé a zbaví vás neustálého měnění brýlí, je potřeba si na ně zvyknout (popř. změnit některé, zraku se týkající, stereotypy) a uvědomit si, že dívání se na svět bez brýlí a přes brýle prostě není stejné.
   Nicméně, určitě byste neměl pociťovat takové omezení zrakové šíře, jaké popisujete. Zkuste si nechat prověřit výše uvedené a pokuste se to vyřešit s vaším optikem. Kdyby jste potřeboval v průběhu s čímkoliv poradit nebo něco zkonzultovat, neváhejte se mi ozvat na uvedený email. Mějte se krásně a držím palce! Natálie

 4. Jiří Šmolík napsal:

  Dobrý den.
  Téměř bych mohl citovat dotaz jmenovce p. Jiřího z 2.11.2023.
  Taktéž mám své první multifokály z M-optik studia, které se již týden snažím co nejvíce nosit, ale místo návyku mám k brýlím spíše čím dál větší averzi. Původně jsem chtěl bifokální brýle s kterými bych při řízení vyděl i na přístrojovou desku. Jelikož mi na očním naměřili i něco málo na dálku, nechal jsem se lehce přemluvit na multifokály v očekávání dokonalých brýlí, prvních přesně dle předpisu. Každé oko něco trochu jiného i nějaký ten cilindr. Vámi zmíněné centrování proběhlo tím, že jsem se před obchodem proti paní optičce dvakrát prošel a ta si na zkušební brýle udělala značku. A teď jak přes brýle vidím. Na dálku je to bych řekl dobré (asi jen 0,25 a 0,5 dioptrie) a pocitově vidím o něco málo více detailů. Ani šíře koridoru ostření mě příliš neomezuje. Na střední a krátkou vzdálenost je to ale katastrofa. Na řídícím panelu (řídím tramvaj M.H.D) nevidím ostře ani celý digitální tachometr, jen jeho malou část, displeje po stranách nevidím téměř vůbec. Na psaný text musím pohybovat hlavou téměř po písmenku jak úzký je koridor zaostření. Pokud pohybuji hlavou do stran tak obdelníkový displej přede mnou velikosti A4 se stává kroutícím se kosodelníkem. Tvary v periferním vidění se pohybem hlavy mění až se lekám nečekaného pohybu.
  Rád bych si nechal poradit, kde poblíž Prahy Bohnic či Kobylis bych si mohl nechat brýle zkontrolovat.
  Předem děkuji za odpověď. S pozdravem… Jiří

  • Naty napsal:

   Dobrý den, pane Jiří, děkuji za Váš dotaz. Přesně jak píšete, i já bych mohla použít odpověď stejnou, jako pro vašeho jmenovce:-). Optiku/optiky Vám doporučím prostřednictvím emailu. Určitě si prosím nechte zkontrolovat dioptrie, a samozřejmě i centraci. Mějte se krásně, Natálie

 5. Sofie napsal:

  Dobrý den, mám první multifokální brýle.Před tím jsem měla zvlášť na čtení a zvlášť na dálku a mám i astigmatismus.Na ty brýle jsem si zvykla za týden. Na multifokály si nemůžu zvyknout a to už je mám 3 týdny.V pravém oku se mi to pořád houpe a vidím na obě oči někdy jak v mlze, slzí a pálí mě a mám je unavené.A navíc si myslím, že dioptrie v pravém oku mám špatně. Když čtu knížku tak to sice přečtu,ale není to jak má být. Jako bych měla zamlžené pravé oko a nevidím ostře ani na dálku. Můžou se mi oči zhoršit i špatnými dioptriemi? Chtěla bych si zajít do jiné optiky,a možná si udělat nová skla. V té optice se nevrací peníze,ale zakoupí se ještě nová obruba a jsem tam, kde jsem byla,zase dvoje brýle. Děkuji za odpověď

  • Naty napsal:

   Dobrý den, paní Sofie,
   děkuji za váš dotaz. Mohu vás uklidnit, že zrak se vám díky vašim novým brýlím nezhorší, ale je zřejmé, že něco je špatně. Problémy, které popisujete, souvisí spíše s nějakou chybou než s obtížným návykem na multifokální brýle.
   Nyní můžete zajít do optiky, odkud máte brýle, a požádat je o kontrolu dioptrií, centrace a správnosti multifokálních skel. V případě odhalení problému byste pak měla získat nová skla. Nebo si zajděte do jiné oční optiky a zde požádejte prakticky o totéž: přeměření zraku a kontrola centrace a dioptrií ve vašich brýlí. Pokud se výsledek kontroly bude lišit, můžete zajít do optiky odkud máte brýle, a požadovat nápravu. Pokud vám nevyjdou vstříc, pravděpodobně si budete muset koupit skla nová. Budete-li chtít doporučit oční optiku ve vašem okolí, napište mi na info@zdraviprooci.cz odkud pocházíte, a já se vám pokusím několik optik doporučit.
   Tak držím palce a budu ráda, když mi dáte vědět, jak vše dopadlo.
   Krásný den, Natálie

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.