Nebojte se multifokálních brýlí!

Je vám více než čtyřicet a začínáte pociťovat, že do blízka již nevidíte tak dobře jako dřív? Začínáte si čtený text dávat dál od očí a při špatném osvětlení máte problém text vůbec přečíst? Pokud ano, pak vězte, že přichází presbyopie a že byste měli začít přemýšlet o tom, jakým způsobem budete tento „diskomfort“ řešit.

Můžete si pořídit brýle na čtení, které si kdykoli dle potřeby nasadíte, popř. prohodíte s vašimi brýlemi na dálku. Také si můžete pořídit bifokální brýle, pro které je typický „půlměsíc“ ve spodní části vašich skel, kde se nacházejí vaše dioptrie do blízka.

Anebo můžete mít nerušený výhled na svět s postupnou změnou zaostření při přechodu pohledu z dálky do blízka, a to vše bez rušivé bifokální linie, která nejen že způsobuje skok pohledu, ale také je bohužel vnímána jako jasná známka stárnutí. Vše v jednom, okamžitě, bez hledání a s ostrým viděním v každé situaci. Multifokální brýle.

Jejich vznik znamenal pro náš obor revoluci, a přesto jsou opředeny tolika mýty. Bohužel se negativní zkušenost šíří rychleji než pozitivní. Přitom naučit se používat multifokální brýle je jako naučit se řídit auto. Také musíme respektovat určitá pravidla a také neumíme řídit první den. Pokud ale někdo nesloží řidičské zkoušky, jen málokdy je to z jiného důvodu než z důvodu řidiče. U návyku na multifokální brýle jsou obvykle obviňovány multifokální brýle jako takové – při tom stačí vědět několik věcí, na které je třeba si dát pozor a omezit tak možnou nespokojenost se svými novými multifokálními brýlemi na minimum.

1-47449905

OPRAVDU CHTÍT

Osvojit si nový návyk je možné jedině tak, že to vědomě chceme, že víme, proč to chceme a že víme jakým způsobem. Pokud si na multifokální brýle opravdu chcete zvyknout, protože si přejete žít svůj život na plno a bez omezení, pak si na ně zvyknete. Pokud si půjdete pořídit multifokální brýle s obavou, že si na ně nezvyknete, pak se může stát, že návyk a zkušenost s nimi pro vás nebudou jednoduché.

JE TO O LIDECH

Kdo má výrazný vliv na vaši spokojenost s multifokálními brýlemi, je oční optik nebo optometrista. Existuje celá řada multifokálních brýlí a k výběru těch správných je třeba mít zkušenosti a znalosti specialisty. I zde platí, pokud půjdete pro své brýle k soukromému očnímu optikovi, bude se snažit pro vás vybrat to nejlepší (neznamená nejdražší), protože mu prostě jde o spokojeného zákazníka, který se vrátí. Je pravda, že i zde můžete „narazit“, ale pořád je tu menší pravděpodobnost než při návštěvě optických „supermarketů“ a jejich unifikovaných řešeních.

Výběru multifokálních brýlových čoček by měl předcházet krátký rozhovor na téma vašeho životního stylu, jak vypadá váš běžný den, jaké je vaše zaměstnání, jak trávíte svůj volný čas. I to má velký vliv na následnou míru vaší spokojenosti a i tak se dá poznat, zda jste v opravdu dobrých rukách.

 

JAK SI ZVYKNOUT NA VAŠE NOVÉ BRÝLE

Ať už jde o jakákoliv multifokální brýlová skla, jedno mají společné: způsob jejich konstrukce. Uprostřed takové brýlové čočky vede vertikálně progresivní kanál, kde pouhým pohybem oka naleznete tu správnou dioptrii pro vidění do dálky, na střední vzdálenost (obvykle této vzdálenosti odpovídá vzdálenost počítače) i na čtení. Ve spodní části na okrajích této brýlové čočky se nalézají tzv. mrtvé zóny. Pokud se přes taková místa podíváte, budete mít pocit rozmazaného vidění. Bohužel nelze vyrobit multifokální brýlová skla jiným způsobem, ale i tak stále platí, že jestli vás něco může v maximální možné míře přiblížit zpět k vašemu vidění v mladším věku, pak jsou to právě multifokální brýle.

Multifokální zónyPro snadnější návyk proto existuje několik pravidel, která si je třeba osvojit:

VŽDY KOUKEJTE VE SMĚRU VAŠEHO NOSU

Toto jednoduché pravidlo vás ušetří nepříjemných počátečních zkušeností, které vám může přinést rychlé podívání se do strany nebo pod sebe pouhým pohybem očí. Prostě vždy hlavu otočte popř. skloňte směrem, kterým koukáte. Je to jen nový návyk, který se pak stane přirozenou součástí vašeho života.

NESTŘÍDEJTE BRÝLE

Koukání přes multifokální brýlová skla je jiné, a je třeba také nechat adaptovat mozek na tuto změnu. Proto pokud jen trochu můžete, pokuste se nestřídat své nové brýle se starými. Stanovte si nějaký časový horizont, třeba čtrnáct dní, a po tu dobu noste jen vaše nové brýle. Pokud i po této době budete mít pocit, že to není ono, neváhejte navštívit svého očního optika a svěřte se mu s vašimi problémy. V mnoha případech stačí odborně poupravit některé parametry vaší obruby a najednou je vše mnohem lepší. A pokud i tak ne, dobrý oční optik se bude vždy snažit najít řešení. Přece jen, jde mu o jeho pověst :-).

ZKUSTE NA NĚ ZAPOMENOUT

Nesoustřeďte zbytečně svou pozornost na to, že si zvykáte na něco nového. Žijte svůj život jako před multifokálními brýlemi :-). Spíš zkuste svou pozornost odvést, třeba tím, že se budete věnovat něčemu, co vás baví a při čem zapomínáte na svět kolem sebe.

A NA ZÁVĚR JEDNA DOBRÁ RADA…

Pokud se rozhodnete pro multifokální brýle, je ideální nechat si změřit zrak optometristou přímo v oční optice, kde si budete nechat své nové brýle dělat. Získáte tak záruku na celé brýle, včetně provedeného měření a případné problémy se vám budou řešit mnohem lépe a snáz. A to i samotné oční optice. Zároveň je zkušený optometrista schopen i průběh měření vašeho zraku a jeho výsledných hodnot zohlednit při doporučení toho ideálního řešení pro vás. A o to přeci jde, mít multifokální brýle, které fungují. Protože je chcete.

Přeji vám jen samé pozitivní zkušenosti

Naty

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.