Vliv digitálních technologií na náš zrak je stále velmi aktuálním tématem, a o to více, jedná-li se o zrak dětský. Současný životní styl dětí je diametrálně odlišný od života jejich rodičů, a je více či méně protkán mobilními telefony, tablety a počítači. Jaký vliv může mít tato změna na dětský zrak? Tentokrát vám přinášíme článek z Eyecarebusiness.com, který se tomuto tématu věnuje. Pokouší se odpovědět zejména na to, zda-li za nárůstem výskytu krátkozrakosti u dětí stojí či nestojí současný digitální svět.
Poslední výzkumy ukazují na nárůst krátkozrakosti u dětí. A nelze si nepoložit otázku, zda s tím nesouvisí nárůst digitálních technologií kolem nás. Mají vliv na zdraví dětských očí a celkovou zrakovou pohodu? Pokud mluvíme o symptomech počítačového vidění, pak odpověď je jednoduše ano. Pokud mluvíme o dětské krátkozrakosti a její progresi, pak odpovědí je ne …a ano.
„V současné době není důkaz, který by podpořil dojem, že obrazovky digitálních přístrojů přispívají k nástupu nebo nárůstu krátkozrakosti u dětí,“ říká Long D. Tran, O.D. (doktor optometrie) ze St. Johns Eye Associates a člen pracovní skupiny Myopia Task Force. „Nicméně existují výzkumná data ukazující na vztah mezi dlouhodobou prací do blízka a prodloužením axiální délky oka, což může mít za následek nástup nebo nárůst krátkozrakosti.“
Co tím říká doktor Tran? Že počítače a jiné technologie nekazí zrak, ale že problémem může být dlouhodobá a častá aktivita na blízkou vzdálenost. Tou může být čtení, kreslení, ruční práce, ale i sledování mobilních telefonů a tabletů. A co znamená prodloužení axiální délky oka? O krátkozrakosti se také říká, že má člověk příliš „dlouhé“ oko, a tak paprsky, které mají dopadat na sítnici, dopadají před ní.
Některé alarmující statistiky:
Ačkoliv zde není přímá vazba na krátkozrakost, odborníci se do jednoho shodují na tom, že dlouhodobé trávení času u digitálních zařízení není pro děti vhodné.
Kromě alarmujícího nárůstu míry krátkozrakosti odborníci také upozorňují na to, že čím dříve je krátkozrakost diagnostikována, tím vyšší je šance zpomalení její progrese. „Ale to závisí zejména na rodičích. Rodiče by měli být proaktivní, místo reaktivní“, říká doktor Tran. „Měli by vědět, že existují závažná dlouhodobá rizika spojená s krátkozrakostí, včetně odchlípení sítnice, glaukomu a myopické makulopatie. A také by měli vědět, že existují bezpečné a účinné strategie, které jim mohou pomoci oddálit nástup nebo nárůst krátkozrakosti u jejich dětí.“
A co by tedy rodiče měli dělat?
Děti si jen zřídka budou sami od sebe stěžovat na únavu očí nebo špatné vidění – buď proto, že si nejsou vědomi toho, že to může být problém nebo z obavy, že jim jejich oblíbená aktivita bude zakázána. Je tedy dobré s dětmi na toto téma promluvit a vysvětlit jim, že smyslem není zabavit tablet, jen najít rovnováhu v tom, jak tráví svůj volný čas a předejít tak tomu, aby třeba nemuseli začít nosit brýle.
Zdroj: www.eyecarebusiness.com | june 2019 | Kids + Myopia | Susan Tarrant