Jednoduché tipy pro zdravé oči

Váš zrak a vaše oči jsou důležitou součástí vašeho zdraví. Pečovat o vaše oči by pro vás mělo být stejnou samozřejmostí jako pečovat o svůj chrup, o své tělo nebo životosprávu. Aby vám vaše oči sloužily co nejlíp a co nejdéle, máme pro vás několik tipů, které vám nejen pomohou se o váš zrak lépe starat, ale které vám mohou pomoci také včas identifikovat možné komplikace. U očí totiž platí, stejně tak jako u jakýkoliv dalších onemocnění, že čím dříve se začne problém řešit, tím lépe.

ABSOLVUJTE KOMPLEXNÍ OČNÍ VYŠETŘENÍ

Možná si myslíte, že vidíte dobře a že jsou vaše oči zdravé, ale jediným způsobem jak si být jist, je navštívit očního specialistu a nechat si udělat komplexní oční vyšetření.  U běžných očních vad, jako  jsou například krátkozrakost nebo dalekozrakost, si  někteří lidé ani neuvědomují, že vidí špatně a že svět by byl mnohem čistější a čitelnější, kdyby nosili brýle nebo kontaktní čočky.  Pro mnohé oční choroby je zase typické, že nemají žádné varovné příznaky a přesto čím dříve se na ně přijde, tím více jde pro člověka a jeho zrak udělat.

TIP PRO VÁS

V České republice vám zkontroluje zrak a jeho funkce buď optometrista nebo oční lékař. Optometrista obvykle provozuje svou praxi v oční optice a měl by být první, koho navštívíte, pokud nepociťujete žádné akutní problémy a chcete si pouze ověřit stav vašich očí a zraku. Díky svému vzdělání je nejen schopen provést vyšetření zrakových funkcí, ale dokáže i podchytit případné odchylky a doporučit vám návštěvu očního lékaře – oftalmologa.

Optometrie

POZNEJTE HISTORII ZDRAVÍ OČÍ VAŠÍ RODINY

Promluvte si se členy vaší rodiny o jejich očích, zraku a případných problémech. Je velmi důležité vědět, zda-li bylo někomu z vaší rodiny diagnostikováno oční onemocnění nebo jaké oční vady se ve vašem rodu nachází, protože mnohé z nich jsou dědičné. Zjistíte tak, zda-li je u vás riziko oční vady nebo oční choroby vyšší a budete tak moci přizpůsobit své kontroly tomuto riziku.

JEZTE POTRAVINY DOBRÉ PRO VÁŠ ZRAK

Dobrý zrak, každý den mrkve šmak :-). Oči jsou součástí našeho těla a proto to, co je obecně považováno dobré pro naše zdraví, jako je strava bohatá na ovoce a zeleninu a častý přísun ryb, je dobré i pro náš zrak. Pro oči navíc platí, že jim moc dobře dělá zejména tmavá listová zelenina, jako je například špenát a kapusta.

UDRŽUJTE SI ZDRAVOU VÁHU

Nadváha a obezita zvyšují riziko vzniku cukrovky a dalších onemocnění, která mohou vést až ke ztrátě zraku. Pokud bojujete se svou váhou nebo máte cukrovku, měla by pro vás být každoroční návštěva očního lékaře úplnou samozřejmostí!

PŘESTAŇTE KOUŘIT ANEBO NIKDY NEZAČÍNEJTE

Kouření není dobré pro vaše oči stejně tak jako pro zbytek vašeho těla. Výzkumy potvrzují zvýšené riziko vzniku makulární degenerace, šedého zákalu a poškození zrakového nervu, přičemž všechna tato onemocnění mohou vést až k úplnému oslepnutí.

NOSTE SLUNEČNÍ BRÝLE

Je to nejen skvělý módní doplněk, ale jejich hlavní funkcí je chránit vaše oči před škodlivými účinky UV záření. Při jejich výběru vsaďte na jistotu nákupu ve specializovaných obchodech – očních optikách a neriskujte nákupem někde na tržnici nebo v obchodě s oblečením. Brýle s nedostatečnou ochranou vás nejen neochrání, ale mohou vám i mnohem více ublížit.

DOPŘEJTE SVÝM OČÍM ODPOČINEK

Pokud trávíte většinu svého času prací na počítači nebo třeba prací do blízka, je potřeba poskytnout vašim očím řádný odpočinek. Můžete praktikovat třeba pravidlo 20-20-20, kdy po 20 minutách práce se na 20 vteřin podíváte do vzdálenosti 20 stop (asi šest metrů). Nebo můžete také častěji vědomě mrkat, abyste odstranili únavu a nepohodlí vašich očí. A úplně nejlepší je pobývat co nejčastěji v přírodě a kochat se krajinou, což potěší nejen vaše oči, ale i vaši mysl.

NOSÍTE-LI KONTAKTNÍ ČOČKY, PAK PLATÍ ČISTOTA PŮL ZDRAVÍ

Abyste zabránili vzniku infekce, tak si před každou manipulací s kontaktními čočkami umyjte ruce. Zároveň udržujte pouze na kontaktní čočky v čistotě a měňte roztok pokaždé, když čočky vyjmete z pouzdra.

PRAKTIKUJTE BEZPEČNOST OČÍ JAK NA PRACOVIŠTI, TAK I V RÁMCI VAŠEHO VOLNÉHO ČASU

Vždy, když existuje i jen minimální nebezpečí poškození vašich očí, používejte ochranné brýle. Pracujete-li v prašném prostředí, hrozí-li vám, že vám něco může vlétnout do oka nebo může vystříknout nějaká chemikálie, mějte na očích ochranné brýle s kvalitními skly. Oko je velmi citlivý orgán, a nevratně ho můžete poškodit během pouhé vteřiny.

 

Přeji vám krásné dny se zdravým zrakem!

Naty

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.