Ve zdravém těle, zdravý duch. Ale co naše oči? Asi vás překvapí, proč zde na blogu, kde se věnuji problematice zraku, píšu o zdraví a potravinách. Hned to pochopíte. Oči si totiž můžete nechat pravidelně kontrolovat u optometristy, vyhýbat se ostrému slunci, ale i přesto se vám může zrak postupně zhoršovat.
Vědecké výzkumy ukazují souvislost mezi špatnou výživou a zvýšeným rizikem vzniku věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD), což je lékařský termín pro postupné zhoršování zraku v souvislosti s procesem stárnutí.
Je třeba si uvědomit, že oko je sval a s přibývajícím věkem je pro náš organismus stále těžší obnovovat buňky a tkáně v těle. Ten samozřejmě ovlivňuje i stav našich očí, potažmo i kvalitu našeho zraku, kterému můžeme pomoci aktivním tréninkem očí a kvalitní stravou bohatou na živiny.
Oči patří mezi orgány nejvíce citlivé na dostatečný přísun živin. Podle vědců může jejich správný přísun vést ke zlepšení vidění u některých očních nemocí.
Vitaminy s antioxidačním účinkem
Vitaminy se silnými antioxidanty, jsou vitamíny A, C a E. Ty podporují ochranu očí proti volným radikálům, toxinům i zánětlivým procesům. Udržují buňky a tkáně v oku zdravé a tím pádem pomáhají zpomalovat postup VPMD. Předpokládá se rovněž, že vitamin C snižuje riziko vzniku šedého a zeleného zákalu.
Zmínit musím také celé spektrum vitamínu B. Ten je důležitý pro zdraví optického nervu, podporu fungování receptorů, zlepšuje cirkulaci krve a tím i výživu očí.
Minerály
Těmi nejdůležitějšími minerály jsou zinek, hořčík, selen a měď, které pomáhají lidskému organismu vstřebávat živiny a vitamíny. Sítnice potřebuje vyšší koncentraci zinku než jakýkoliv další orgán našeho těla a selen v kombinaci s beta-karotenem a vitamínem E vykazuje jednoznačné statistické výsledky v boji proti šedému zákalu – snížení pravděpodobnosti výskytu až o 36%.
Lutein a zeaxantin
Tyto dva karotenoidy se nacházejí převážně v zelenině s tmavě zelenými listy. Jsou nutné pro tvorbu očních pigmentů (slouží pro absorpci modrého světla) a zároveň působí jako silné antioxidanty. Mnoho studií potvrdilo, že jejich dostatečný příjem může zpomalit stárnutí buněk oční čočky.
Omega-3 mastné kyseliny
Tyto esenciální mastné kyseliny hrají významnou roli ve vývoji očí a zraku u dětí a kojenců. Jsou totiž nezbytné pro regeneraci sítnice, vedení nervových vzruchů, regulaci hladiny cholesterolu a krevní zásobení sítnice. Výzkum R. E. Andersona z roku 1984 prokázal, že čtyřtýdenní léčba pomocí omega-3-nenasycených kyselin zlepšila vidění u 85 % pacientů nad 70 let.
Aminokyseliny
Zásadně důležité jsou zejména cystein, glycin a kyselina glutamová, které tvoří hormon glutathion, hlavní antioxidant v našich očích. Nezbytná je i aminokyselina taurin, která chrání buňky sítnice před UV zářením. Podle výzkumu P. Sternberga z roku 1988 mají pacienti s makulární degenerací v očích průměrně o 58 % méně glutathionu a jeho nízká hladina může vést i ke vzniku šedého i zeleného zákalu a vloček ve sklivci.
Nyní máme vypsány živiny, které přispívají ke zdraví očí. Po jakých potravinách byste se tedy měli “dívat”?
Přečtěte si také článek s dalšími jednoduchými tipy pro zdravé oči.
Životní energie z ovoce
Přímo blahodárnými zdroji vitamínu C bohatými na antioxidanty jsou citrusy a borůvky. Ty obsahují antokany chránící čočku a sítnici před degenerativními procesy, podporují obnovu jejich buněk, prospívají cévám zásobující oči, příznivě ovlivňují noční vidění a zaznamenán byl i jejich pozitivní vliv při krátkozrakosti. Velmi vhodné jsou i další druhy bobulovitého ovoce, zejména brusinky, maliny, ostružiny či černý rybíz. Dopřát si můžete i kiwi, pomeranče, červený grep či meloun. Mimochodem, borůvky jedli ve velkém i britští piloti za druhé světové války. Měli po nich totiž méně unavené oči a mnohem lepší zrak.
Oříšky a semínka
Výtečným zdrojem vitaminu E jsou slunečnicové semínka a mandle. Jedna hrst mandlí denně odpovídá polovině doporučené denní dávky tohoto vitaminu. Mandle jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů vápníku a fosforu. Obsahují množství hořčíku, draslíku a železa. Obsah vápníku v mandlích je dokonce vyšší než v mléku.
Listová a jiná zelenina
Právě zmíněný lutein a zeaxantin je bohatě obsažen v kapustě, špenátu a zelené petrželce. Tyto látky patří do skupiny karotenoidů a mají silný antioxidační účinek. Dalšími kvalitním zdroje antioxidantů a rostlinných pigmentů je cibule, česnek, rajčata, červená paprika, červená řepa nebo sladké brambory.
Tip: Naše tělo neumí samo vytvářet karoten. Mrkev je jistě v kategorii nejprospěšnějších potravin pro zdravý zrak. Je výborným zdroje vitamínu A a beta-karotenu, který celkově zlepšuje zrak. Karoten ale obsahují také tykvovité plody, které si můžete dopřávat celý rok.
Mořské ryby, řasy a oleje
Vhodný je olivový olej nebo extrakt z olivových listů. Mezi nejúčinnější antioxidanty vůbec patří extrakt z olivové šťávy. Tuňák, losos, makrely, ančovičky a pstruh obsahují kyselinu DHA, což je druh mastné kyseliny, která se nachází v rohovce. Nízká hladina této kyseliny bývá spojena se syndromem suchého oka.
Vejce a luštěniny
Charakteristické zbarvení vaječných žloutků mají na svědomí látky zvané karotenoid (proto je žlutý až oranžový). Žloutek je primárním zdrojem luteinu, zeaxantinu a také zinku. Zinek si můžete dopřát v podobě cizrny, fazolek nebo čočky.
Z jednotlivých potravin je škodlivý zejména cukr, jehož vysoká hladina v krvi přímo podporuje vznik šedého zákalu (diabetici jsou proto touto nemocí ohroženi až 4x více). Nevhodná je i vysoká konzumace mléčných výrobků z pasterizovaného mléka, výrobků z bílé mouky, živočišných tuků, margarínů, červeného masa, nadměrnou konzumací kávy, soli, umělých sladidel a alkoholu.
Zanedbávat byste neměli dostatečný příjem tekutin. Díky tomu je zajištěn dostatečný odvod toxických zplodin z očí a je proto neméně důležitý. Takto pestrá strava pomůže nejen vašim očím, ale bude mít blahodárný účinek i pro celkový stav těla.