Kancelářské brýle

Muž s brýlemi u počítače

Téměř každý, komu je 45+ a pracuje denně na počítači, ví, že od určitého okamžiku to s ostrostí vidění na počítač nebo na papíry na stole, není to, co to bývalo. Písmenka se zdají menší, obraz rozmazanější.  Věřte, že na vině není kvalita monitoru ani tisku, příčinou je nastupující presbyopie.

PRESBYOPIE VE ZKRATCE

Presbyopie jako taková není oční vadou, je výsledkem přirozeného stárnutí oka. Podíváme-li se do jakékoliv vzdálenosti, vždy v oku zareaguje oční čočka, která za pomocí očních svalů změní svůj tvar a okamžitě zaostří námi viděný obraz. S léty dochází k postupné ztrátě pružnosti, která se začne projevovat tím, že vidění do blízka začne být rozostřené a člověk tak intuitivně začne dané předměty nebo texty dávat dál o sebe. Pak přestanou ruce stačit, a na řadu přichází brýle.

Vidění do blízka je chápáno jako vidění na předměty ve vzdálenosti 40 – 50 cm. Monitor počítače bývá vzdálen kolem 70 cm, a této vzdálenosti se říká střední. Jak oční aparát ztrácí svou pružnost, nejdříve se to projeví ve vidění na blízko, ale velmi záhy i na vzdálenost střední.

JAK ŘEŠIT ROZMAZANÉ VIDĚNÍ PŘI PRÁCI S POČÍTAČEM

Obecně se říká, že ideálním řešením presbyopie jsou progresivní (multifokální) skla.  Ano, jsou ideálním řešením na každodenní nošení, s občasným čtením a prací na počítači. Nejsou však ideálním řešením, když pracujete osm hodin denně na počítači, a vyžadujete mít čisté a komfortní vidění jak na monitor, tak třeba na papíry na vašem pracovním stole. I pro ty nejlepší multifokální skla totiž platí, že pro zónu vidění na střední vzdálenost (monitor počítače) je typický relativně úzký kanál, a jejich nositel obvykle musí při práci na počítači mírně pohybovat hlavou tak, aby obsáhl všechny oblasti na monitoru.

V případě, že vás počítač živí, práce na něm je vaší každodenní součástí, a patříte do kategorie 45+, je pro vás skvělým řešením pořídit si tzv. Office brýlové čočky (nazývané také jako kancelářské nebo počítačové). Tyto skla jsou designovaná s ohledem na potřeby lidí pracujících s počítačem, a to nejen co se týče stránky pohodlného a neomezeného vidění, ale také přirozeného držení těla a celkové ergonomie práce.

JAK FUNGUJÍ KANCELÁŘSKÉ BRÝLE

Velmi podobně jako multifokální brýle, jen se v jejich horní části nenachází dioptrie pro vidění do dálky, ale na střední vzdálenost, a směrem dolů se mění dioptrie tak, že v jejich dolní části je pak odpovídající dioptrická hodnota pro ostré vidění do blízka.

Skvělé na těchto brýlích je, že si sami můžete určit, kam až s nimi chcete vidět. Maximální vzdálenost jsou 4 metry, takže můžete například vidět toho, kdo vešel do vaší kanceláře. Nebo si můžete změřit, jak daleko máte svůj monitor, a brýle si tak nechat ušít přímo na míru vašemu pracovišti.

Další nespornou výhodou je šíře kanálu – obecně prostoru, kde vidíte ostře a jasně. Pro tento typ brýlí je typický velmi široký kanál, který umožňuje vidět celou plochu monitoru, aniž by bylo potřeba jakýmkoliv způsobem hýbat hlavou. To znamená uvolnění napětí v oblasti krční páteře. Myslím, že určitě víte, o čem tady teď mluvím.

Poslední důležitou věcí je, že je velmi snadné a rychlé si na takové brýle zvyknout. Přechody jsou velmi jemné a šíře vidění natolik široká, že hned první den s nimi budete moci pracovat na plný plyn. Ale pozor, i když se s nimi budete cítit jako ryba ve vodě, nezapomeňte je při odchodu z práce sundat. Přece jen vidět na čtyři metry není za volantem úplně dostačující :-).

A NEZAPOMÍNEJTE NA ANTIREFLEX

Pokud si kancelářské brýle pořizujete, určitě nezapomeňte na antireflexní úpravu. I ta základní má výrazně pozitivní vliv na kontrastní vidění (náš mozek nejlépe zpracovává vysoce kontrastní podněty, tedy např. černý text na bílém podkladě, a antireflexní úprava má přirozenou schopnost tento kontrast zesilovat). Čím kontrastnější vidění, tím méně práce pro oči, tím méně únavy pro vás.

Vhodným řešením je kombinace kancelářských brýlí s antireflexní úpravou blokující modré světlo (Blue Cut), která nabízí kromě základních vlastností jako je zlepšení kontrastu i úlevu od bolesti očí způsobenou dlouhou, soustředěnou prací na střední vzdálenost spolu v kombinaci s expozicí očí modrému světlu.

TRADIČNÍ RADA NA ZÁVĚR

Pečlivě si vyberte, kam půjdete pro své nové kancelářské brýle. Udělat kvalitní brýle tohoto typu vyžaduje již nějaký ten optický um a cit pro věc. Je to tak trochu alchymie, kde záleží na každé ingredienci.

Tak hodně štěstí, a ať se vám z vašich nových „očí“ hlava nezatočí.

Naty

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.