Špatně vidíte? Nechoďte k očnímu lékaři, ale do dobré oční optiky!

Pokud začneme špatně vidět, většina z nás se objedná k očnímu lékaři. Jsme zkrátka zvyklí na to, že máme-li zdravotní problémy, navštívíme lékaře. Málokdo ale ví, že očního lékaře je vhodné navštívit spíše v případě akutních potíží či při chronických onemocnění. Na korekci očních vad je však specializován jiný obor – optometrie – který se zabývá výhradně lidským zrakem, jeho vadami a jejich řešením. Pokud tedy dlouhodobě špatně vidíte, nechoďte k lékaři, ale najděte si dobrého optometristu.

 

Kdo je optometrista a kdy jej vyhledat

Optometrista je vysokoškolsky vzdělaný odborník, který je specializovaný na vyšetřování zrakových funkcí, stanovení příslušné dioptrické korekce a nalezení ideálního způsobu řešení vaší oční vady. Můžete si tak být jistí, že domů odejdete s brýlemi nebo kontaktními čočkami, které vám budou nejen výborně „sedět“, ale také vám umožní dobře vidět.

Oční lékař má obvykle velmi omezený časový fond na jednoho pacienta, což není pro precizní měření rozhodně ideální. Navíc oční lékaři nejsou primárně specializováni na měření očních vad, jejich hlavním oborem je léčba zdravotních potíží. Optometrista naproti tomu nestanovuje diagnózu ani neléčí oční choroby či akutní potíže.

Když se objednáte ke zkušenému optometristovi, rezervuje si pro vás dostatek času přesně v době, na kterou jste objednáni. Svou praxi obvykle provozuje přímo v oční optice a může vám hned na místě poradit i s výběrem vhodných skel a obrub, nemluvě o špičkovém technickém vybavení většiny kvalitních očních optik, které v ordinaci lékařů najdete spíše zřídka.

 

Ostré vidění se zárukou

Další výhodou návštěvy optometristy je také to, že ručí za správné zhotovení brýlí. Když totiž přijdete do oční optiky s předpisem na brýle od lékaře, záruka se vztahuje pouze na zábrus skel podle předpisu, na samotnou obrubu a brýlové čočky, ale pokud máte špatně stanovené dioptrie od lékaře, není možné reklamaci uznat. Když si ovšem necháte oči změřit kvalifikovaným optometristou, můžete reklamovat celé brýle včetně případné chyby v dioptrické korekci.

 

 Jak vyšetření u optometristy probíhá

Příjemné, ideálně ostré a ničím nerušené vidění není jen o dioptriích. Pro správné a komplexní vyhodnocení stavu zraku a nalezení optimálního způsobu řešení vašich očních problémů bere optometrista v úvahu také váš životní styl či vaše specifické potřeby a požadavky.

Nezbytnou součástí každého měření zraku by měl být úvodní pohovor a stanovení anamnézy. Během pohovoru optometrista zjišťuje vaše dosavadní zkušenosti, vaše požadavky, očekávání, konzultuje s vámi práci, kterou děláte a účel, pro který bude brýle nebo kontaktní čočky nejčastěji využívat.

Následuje samotné měření, které zpravidla trvá cca 30 minut i více. Ideální je rezervovat si až hodinu času, především vidíte-li hůře do blízka. Pro stanovení správných hodnot na čtení je nutné provést refrakci (měření) také pro vidění do dálky. Pracujete-li s počítačem, je třeba ještě další doplňující měření, abyste také na tuto střední vzdálenost viděli dobře.

Na co si dát při měření pozor:

 • Ke správné refrakci nikdy nestačí pouze výsledek z autorefraktometru (přístroj, do kterého se klient dívá a obraz uvnitř se mu vždy po chvíli zaostří tak, že vidí čistě)!
 • Po korekci každého oka zvlášť by měla následovat kontrola vidění oběma očima zároveň a případné poupravení dioptrických hodnot tak, aby vidění bylo čisté, příjemné a přiměřeně ostré.
 • Kvalitní optometrista by měl vždy zjišťovat, na co jste zvyklí, jaké jste nosili brýle, k čemu budete brýle používat a další informace.
 • Nevybírejte si optiku jen podle obrouček nebo slev na výloze, spíše se zeptejte svých známých, kteří nosí brýle, na jejich doporučení a případné zkušenosti.
 • Pokud pochybujete o kvalifikaci optometristy, vyžádejte si předložení osvědčení o jeho vzdělání a kompetencích.

 

Kdy naopak navštívit lékaře

V případě akutních potíží je třeba vyhledat lékaře – jedná se o případy, kdy trpíte jakýmikoliv bolestmi oka nebo očního okolí, náhlou změnou vidění (rozmazané či dvojité vidění, případně nové objekty ve vidění), máte cizí těleso v oku nebo jste utrpěli úraz oka. Do rukou lékaře samozřejmě patří také záněty, které se projevují sekrecí (výtokem) z oka, zarudnutím, bolestí apod.

Vyšetření u optometristy si musí odepřít také děti mladší 15 let. Je tomu tak proto, že díky míře akomodace (přizpůsobivosti) dětského oka je třeba ke změření vady oko tzv. rozkapat podáním speciálního očního roztoku, který může být aplikován pouze u lékaře.

Také při vyšetření u optometristy mohou být zjištěny zdravotní potíže, které přesahují rámec optometrie a patří do ordinace lékaře. V takovém případě vám optometrista návštěvu očního lékaře doporučí a nezřídka odloží samotnou refrakci až po doléčení zdravotních problémů.

 

 

 

Komentáře
 1. M.K.T. napsal:

  Dobrý den,
  již několik let pozoruji zhoršení vidění a to především na blízko, ale bohužel i na další vzdálenosti. Je mi 42 a nikdy jsem neměl problémy se zrakem, naopak na dálku a ve tmě jsem viděl excelentně, na blízko tak průměr, ale dostatečně. Tak přibližně před pěti lety mě začaly trápit poměrně časté bolesti hlavy, na které jsem nikdy před tím netrpěl. Přičítal jsem je stresu a nízkému tlaku, trochu pomáhalo dát si kafe. Poslední tak dva roky jsem začal mít i potíže při práci v laboratoři, hlavně při potřebě zaostřit na blízko a manipulaci s malými objemy a předměty. Proto jsem si pořídil brýle na čtení a okamžitě jsem cítil značnou úlevu, dokonce mě od té doby úplně přešly bolesti hlavy. Avšak problém je v tom, že aby to pro mě mělo smysl, musím je mít skoro celý den a sundávat je jen na pohled hodně do dálky. Při jejich sundání navíc už na blízko mám problém zaostřit úplně a vidím bez nich hůř i na střední vzdálenosti než s nimi, není pro mě tudíž řešení je pořád sundávat a nandávat. Zřejmě bych potřeboval si nechat udělat brýle pro mě na míru.
  Můj dotaz zní, zda v takovém případě je pro mě vhodnější jít přímo za optometristou a dle měření zraku si nechat brýle rovnou udělat, (což by pro mě jistě byla mnohem příjemnější varianta), nebo jít k lékaři. Jestli jsem to správně pochopil, tak optometrista mi sice změří dioptrie ale nestanoví diagnózu. Já si ale nejsem jistý, zda jde o vetchozrakost, i vzhledem k tomu, že příznaky začaly dost brzy (asi přibližně okolo 36 let) a když to porovnám se členy rodiny o generaci staršími ve věku 60-70 let, tak u nich došlo ke zhoršení pouze na nejbližší vzdálenosti (především čtení) a nikoliv v takové míře. Nevím, zda bez rozkapani a stanovení diagnózy by v optice vůbec byli schopni mi ty brýle správně stanovit. A ještě bych poprosil zda mi poradíte nějakou dobrou optiku v Ústí nad Labem.
  Moc děkuji za Váš názor
  Přeji pěkný den

  • Naty napsal:

   Dobrý den,

   děkuji za váš dotaz a velmi podrobné popsání vašeho problému.

   Určitě můžete jít přímo za optometristou, to co popisujete, je práce přímo pro něj. Jeho prací je stanovení vaší korekční vady a dioptrických hodnot, přičemž u dospělého člověka se refrakce provádí bez rozkapání. Navíc zkušený optometrista je schopen rozpoznat případné známky onemocnění (např. zelený nebo šedý zákal), a pak sice nestanoví diagnózu, ale doporučí vyšetření oftalmologem.

   Odkaz na skvělé optiky a optometristy v Ústí nad Labem jsem Vám zaslala na e-mail.

   Krásný den,

   Natálie

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.