UV záření a oči. Téma nikoliv jen na léto!

Téma UV záření bývá nejčastěji otevíráno v létě, zejména v souvislosti s ochranou pokožky. Málokdo ovšem ví, že dalším velmi citlivým místem jsou naše oči, a že jejich ochrana před UV zářením by neměla být jen otázkou léta, ale celého roku. Pro oči také není nejvíc ohrožující čas, když je slunce nejvýše nad obzorem, ale v dopoledních a odpoledních hodinách, když je slunce v úrovni našich očích. Ať už je to v létě, na jaře nebo na podzim.

Co je UV záření

Ultrafialové záření je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než má viditelné světlo, avšak delší než má rentgenové záření. Pro člověka je neviditelné a jeho zdrojem je Slunce. (zdroj: Wiki).

Visible and invisible light

UV paprsky rozdělujeme na:

UV-A, kterým vděčíme za krásně opálenou kůži, ale také za stárnutí naší kůže

UV-B, které jsou příčinou spálení naší kůže, mají vliv na rakovinu kůže a také na oční onemocnění

UV-C, které jsou nejnebezpečnější, ale před kterými nás chrání ozónová vrstva

Fakta o UV záření

  • Nejvíce UV záření nás zasáhne mezi 10,00 až 14,00 hodinou
  • I při lehké oblačnosti proniká více než 90% UV záření
  • Plážový písek a voda mohou odrazit až 20% UV záření
  • Skrz vodní hladinu prochází 40% UV záření, a to až do hloubky půl metru
  • Sníh může odrážet až 80% UV záření
  • S každými 1000 metry nadmořské výšky se intenzita záření zvyšuje o 10%

UV záření a naše oči

Nebezpečí ultrafialového záření spočívá zejména v jeho nenápadnosti. A v závažnosti očních onemocnění, které se obvykle projeví až ve starším věku.

Dlouhodobé vystavení UV záření může poškodit oční víčka, rohovku nebo oční čočku a má za následek vznik takových onemocnění jako jsou katarakta, poškození sítnice, změny rohovky nebo rakovinu kůže očního víčka.

UV záření může vyvolat i akutní problémy jako jsou zánět rohovky, zarudnutí očí, bolest, pocit „písku“ v očích, slzení a citlivost na světlo.

Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti, neboť mají větší zornici a průhlednější čočku, a tráví venku bez jakékoli ochrany očí hodně času.

Ochrana očí před UV zářením

Chránit své oči můžete několika způsoby. Nejznámější způsobem jsou sluneční brýle, při jejichž výběru byste měli být velmi opatrní a kupovat je nejlépe pouze v očních optikách. Další variantou jsou dioptrické sluneční nebo samozabarvující brýle, kontaktní čočky s UV filtrem nebo čirá brýlová skla, která mají UV filtr a chrání tak vaše oči i tehdy, pokud nesvítí přímé slunce, se kterým je UV záření nejvíce spojováno.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.