Sotva jsme odložili opalovací krémy a do sklepů a garáží schovali letní oblečení, už opět nastal čas zimních radovánek. I přesto, že si sníh užijeme prozatím převážně na horách, náš zrak musíme chránit celoročně.
Nejčastější faktory spojené s problémy očí v zimním období jsou jednoznačně UV záření a silný vítr. V zimě dochází k odrazům slunečních paprsků od sněhu, které mohou zrak potrápit víc než například pobyt u moře.
Ač to tak nemusí na první pohled vypadat, sníh odráží až 85% slunečního záření, což je několikanásobně více, než například odraz slunečního záření od vodní hladiny či písku na letní dovolené. To může mít na nedostatečně chráněné oči velmi negativní vliv. O UV záření jsme si již řekli více ve článku UV záření a oči.
Všimli jste si, že vám v zimě oči slzí daleko více? Může za to právě silný vítr, který narušuje slzný film oka a ten se nestačí dostatečně rychle obnovovat. Následovat může zarudnutí spojivek, pálení, řezání, což nazýváme tzv. nespecifická zánětlivá reakce předního povrchu oka.
Poznámka: Slzný film je tenká vrstvička vody, hlenu a tuku, která pokrývá celou přední část oka. Ta chrání a vyživuje rohovku i spojivku. Při každém mrknutí víčka rozprostřou slzy po povrchu oka a slzný film se obnoví.
V případě pobytu na horách přidejme další proměnou jako je nadmořská výška, se kterou stoupá intenzita slunečního záření a je jasné, že v této kombinaci si můžeme zadělat na pořádný malér. Jeden z vážných problémů při pobytu na horách je zánět rohovky. Odborně se tomuto stavu říká fotokeratitida neboli sněžná slepota.
Na sjezdovce jsou zdaleka nejlepším řešením lyžařské brýle, které plně chrání vaše oči nejen před slunečním zářením, ale také před povětrnostními podmínkami. Mimo sjezdovku přijdou vhod sportovní či sluneční brýle s UV filtrem. Ty můžete vozit sebou vždy v autě a při řízení je určitě oceníte.
Nosíte brýle na dálku nebo kontaktní čočky? Při zimních sportech poměrně komplikovaná záležitost, která lze ovšem vyřešit poměrně jednoduše, a to přilbou se sklápěcím štítem. Své brýle či čočky můžete mít na očích a přesto budete chráněni proti slunečnímu záření či větru.
Může to znít jako klišé, ale už samotné unavené oči jsou citlivé na ztížené podmínky. Při vícedenním pobytu v horském prostředí se oči musí dostatečně zregenerovat a kvalitní spánek je ideálním řešením.
Prevence do kapsy – Nadměrný vítr nebo nízké teploty mohou přispět k vysychání očí. V takové situaci jsou šikovným pomocníkem kapky do oči. Pokud jsou oči takovým podmínkám vystaveny po delší dobu, slzný film přestane plnit svou funkci a může dojít k bolestem očí či dokonce k syndromu suchého oka.
Hezky napsaný článek. MUdr. Zdeněk Domínek.