A co je to ten antireflex?

Každý nositel brýlí se v oční optice určitě potkal s tím, že mu byla nabídnuta brýlová skla s antireflexem. Pojďme se tedy podívat blíž na to „čo je to taký antireflex“ : vítejte ve světě povrchových úprav skel, které stojí z velké části za tím, jak moc jste se svými brýlemi spokojeni, a to jak z hlediska zrakové pohody, tak i celkového estetického dojmu.

Co je to povrchová úprava

Povrchové úpravy brýlových čoček se netýkají dioptrické hodnoty, neovlivní výslednou váhu ani tloušťku čoček, zvyšují však komfort, zrakovou pohodu a estetickou stránku celých brýlí. Proto jsou velmi důležité a jejich výběru by se měla věnovat velká pozornost. Budeme hovořit o povrchových úpravách plastových čoček, jde totiž o nejběžněji prodávaný materiál, který je velmi lehký a bezpečný. A jak z názvu vyplývá, jde o tenké nano vrstvy, které jsou naneseny na samotné brýlové čočky. A to nejen pro jejich ochranu, ale také pro zkvalitnění jejich základních vlastností.

Je libo mít chráněná svá skla jen před poškrábáním…

Základní povrchovou úpravou, kterou jsou zcela běžně opatřeny téměř všechny plastové brýlové čočky, je tvrzení. Označuje se zkratkou HC (Hard Coat) a zvyšuje odolnost proti poškrábání. Tato úprava by měla být naprostou samozřejmostí.

…anebo s nimi i co nejlépe vidět?

Další  povrchová úprava se obecně nazývá ANTIREFLEXNÍ. Antireflexní úprava zvyšuje propustnost světla, které brýlovouANTIREFLEX + TVRZENÍ ORIGINÁL čočkou prochází a minimalizuje množství světelných paprsků, které se odráží z přední plochy čoček. To nositeli přináší čistší a jasnější vidění, větší komfort a také velmi příznivý estetický dojem pro okolí – nositelům brýlí je vidět do očí, mizí odlesky a rušivé zrcadlení. A její nedílnou součástí je také tvrzení.

Brýlové čočky opatřené antireflexní úpravou lze jednoduše poznat podle velmi jemné barvy, která je vidět pouze pod určitým úhlem a říká se jí barva zbytková. Obvykle mívá nazelenalý odstín, ale může být také fialovo-růžová, modrá, zlatavá, nebo může být potlačena natolik, že se zdá bílá.

Antireflexních úprav je více druhů, odlišujících se od sebe tím, jaké mají další vlastnosti:

Základní povrchová antireflexní úprava je vylepšena o hydrofobní úpravu, která výrazně usnadňuje čištění a zároveň odpuzuje kapky vody. Obecný název této úpravy je HMC (Hard Multi Coated).

Další úroveň představuje antireflexní úprava se superhydrofobní vrstvou. V tomto případě je brýlová čočka chráněna hydrofobní a oleofobní vrstvou, která navíc minimalizuje znečištění brýlí látkami na bázi oleje (a tedy i potem) a ještě více ulehčuje celkovou péči o brýle, jelikož povrch čočky s touto úpravou je velice hladký a kluzký. Všechny nečistoty po přetření běžným mikrovláknem ihned mizí. Pro tuto povrchovou úpravu se používají obecné názvy jako HMC+ nebo SHMC, v našem případě pak ELIXIR nebo EXACT.

Další, v dnešní době stále více oblíbenou povrchovou úpravu, je úprava BLUE CUT. Takto upravená brýlová čočka má všechny vlastnosti jako ta s HMC+, navíc má speciální vrstvu, která blokuje modré světlo. Je doporučena zejména pro ty, kdo tráví většinu svého času s moderními technologiemi, ať již jde o počítač, tablet nebo chytrý telefon, a nositeli velmi pomáhá od unavených očí.

Pro specifickou skupinu zákazníků lze brýlové čočky s úpravou HMC+ opatřit také dodatečnou UV ochranou. Všechny brýlové čočky obecně mají určitý stupeň UV filtru, jeho účinnost se ale liší podle materiálu, ztenčení apod. Přeje-li si zákazník, ať již z jakéhokoliv důvodu, 100% UV ochranu svých očí, pak může zvolit povrchovou úpravu MAX UV. Jako bonus navíc pak získá jednu z nejodolnějších brýlových čoček proti oděru, která je na trhu dostupná.

Udělejte si život s brýlemi co nejjednodušší!

Milí nositelé brýlí, věřte, že tímto nabídka nekončí, škála je opravdu široká, zejména když každý dodavatel brýlových čoček používá své speciální názvy, ač jde v mnoha případech o produkty totožné nebo přinejmenším velmi podobné. Pro laika orientace téměř nemožná:-). A tak máte dvě možnosti, jít do optiky, které jde hlavně o vás anebo mít při výběru na mysli tyto tři otázky:

JAK BUDU BRÝLE POUŽÍVAT?

Celý den nebo jen při určitých činnostech? A jakých činnostech? Když brýle nemám, mám je uložené v pouzdře nebo si prostě někde žijí svým vlastním životem? Nebo je nosíte na řetízku na krku? Kolik péče věnujete čištění?

KDE BUDU SVÉ BRÝLE POUŽÍVAT?

Venku, doma, v kanceláři, v autě? V prašném prostředí?

PROČ BUDU SVÉ BRÝLE POUŽÍVAT?

Abych lépe viděl? Nebo lépe vypadal?

a věřit svému rozumu! Šťastnou ruku a ostrý zrak s vašimi novými brýlemi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.